Magnolia 

Drzewo lub krzew występujący dziko w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Jako rośliny ozdobne uprawia się magnolie ze względu na piękne kwiaty, najczęściej przybierające różne odcienie różu.  Do większości ogrodów i na działki bardziej odpowiednie będą odmiany magnolii nieco niższe, osiągające wysokość od 2,5 do 5 m (min. najbardziej popularna Magnolia soulangeana, a także niektóre odmiany M. loebneri). Do niewielkich ogródków przydomowych należy wybrać karłowe odmiany magnolii, osiągające nie więcej jak 2,5 m wysokości. Można tutaj wybierać spośród odmian Magnolia stellata oraz Magnolia liliflora. Niskie odmiany doskonale prezentują się posadzone w grupie. Poszczególne odmiany magnolii różnią się również kolorem kwiatów i porą kwitnienia. Najczęściej kwiaty magnolii mogą przybierać rozmaite odcienie różu, występują także odmiany o kwiatach białych, kremowych, a nawet żółtych.

Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja. Możemy jednak znaleźć odmiany, takie jak np. Magnolia stellata, które zakwitają już od marca, a także odmiany o późnym terminie kwitnienia, tj. kwitnące w maju i czerwcu (np. Magnolia sieboldii, czy Magnolia liliflora ‘Nigra’). Zdarza się również, iż pod koniec lata magnolie zakwitają ponownie.
Do uprawy magnolii najbardziej odpowiednie będzie stanowisko zaciszne, osłonięte przed mroźnymi wiatrami, oraz dobrze nasłonecznione. Ewentualnie lekko ocienione. W miejscach zacienionych rośliny te bardzo słabo kwitną. Gleba powinna być przepuszczalna, próchnicza i lekko kwaśna. Po posadzeniu glebę wokół roślin ściółkujemy korą sosnową lub torfem ogrodniczym, co ochroni korzenie rośliny przed przemarznięciem, a także pomoże utrzymać właściwą wilgotność gleby. Wybierając miejsce dla magnolii w naszym ogrodzie, pamiętajmy że korzenie tych roślin są bardzo kruche i wrażliwe na uszkodzenia, a system korzeniowy płytki, dlatego też w późniejszym czasie przesadzenie rosnącej już rośliny w inne miejsce nie będzie możliwe.